עיצוב מטבחים מעץ מלא

שיטת עיצוב זו מתאימה למטבחים מכל הסגנונות. על אף זיהוי העץ עם הצביון העתיק, כיום הוא ניתן לשילוב גם בתעשיית המטבחים המודרניים הודות לטכניקות צביעה המאפשרות לשווק לוחות עץ לבנים לחלוטין, או בצבעים כמו שמנת ואופווייט. כאשר עוסקים במטבחי עץ, נהוג להתבסס על 2 סגנונות עיצוב כלליים: כפריים לעומת בורגניים. ההבדלים ביניהם פחות מתבטאים בגוון, אלא מהווים יותר שאלה של צורה וטקסטורה של כל דלת ו מגירה בכל מטבח.

המטבח הכפרי

מטבח המתבסס על פיתוחי עץ. כל דלת ארון מכילה לפחות 2 פיתוחי ריבוע פנימיים שנוצרו באמצעות גילוף מתקדם. הידית של הארון או המגירה תהיה בדרך כלל עגולה, נוטה לצורה של קשת. במטבחים קטנים מאד נהוג להתקין ידיות טלסקופיות על מנת שלא למשוך את תשומת לב האורחים לכיוון ידיות הפרזול, אלא למקד את כל הפוקוס בכל רחבי המטבח. הוא בלאו הכי מתבסס על מרחב קטן מאד ולכן התבססות על פרזול בעל ממד גדול תהיה טעות.

המטבח הבורגני

למטבח הבורגני – ביסוס על הצורה המרובעת החלקה, ללא פיתוחים וללא גילופים. משטח הארון מוגש כשהוא חלק לחלוטין. ידית הארון לרוב תהיה מלבנית ולעתים היא תהיה ריבועית סימטרית. באחרונה משתמשים כאשר המטבח קטן, ויש צורך בידיות קטנות. בשל כך, נהוג לנצל את יתרון הגודל הקטן ולעצב ידיות סימטריות שוות צלעות.

צביון העיצוב – עתיק מול מודרני

כאשר צביון העיצוב הוא עתיק, צבע המטבח המועדף הוא צבע העץ הטבעי, ולשלם כך מטבחים מעץ מלא מאד אטרקטיביים במחיר, משום שלא נדרשת צביעה, רק מילוי על בסיס טבילה בפולימר להגנה על העץ. לעומת זאת, במטבח המודרני העץ נדרש להיצבע בצבעים בהירים, לרוב לבן, אך ייתכנו גם ארונות בצבעים כמו תכלת או שמנת. את צביון העיצוב במטבח מוטב לקבוע על פי צביון העיצוב בבית. בית שמבוסס על צבע עץ יקבל לרוב מטבח בעל פיזור צבעים דומה. בית אשר מבוסס על צבעים לבנים ובהירים אחרים יזכה בדרך כלל למטבח בעל זהות גונית דומה. יצוין כי שני צביונות העיצוב יכולים להשתלב היטב גם במטבח הכפרי וגם במטבח הבורגני באין מפריע. החשוב הוא לשמור על עקביות העיצוב על מנת לזכות לתמורה דקורטיבית.